Play Online Poker Graj w NAJLEPSZE Turnieje Pokerowe na Titan Poker Gif Banners

Wartość oczekiwana

Author: admin

Kolejna zaawansowana koncepcja pokera to “wartość oczekiwana” (ang. expected value). Wartość na może być dodatnia lub ujemna – jak łatwo się domyślić, idealnie powinniśmy dążyć do rozgrywania rozdania w warunkach pozytywnej wartości oczekiwanej.

W poprzednim artykule opisałem prawdopodobieństwo trafienia na turn i river karty lub kart dzięki którym skompletujemy nasz układ – przykładowo może to być brakująca karta do trójki, flusha lub straighta. Teraz zajmijmy się wielkością puli (ang. pot) którą ewentualnie możemy zgarnąć w stosunku do ilości pieniędzy które musimy zainwestować żeby nada uczestniczyć w rozdaniu (ang. pot odds)

Pierwszy przykład:

Podstawowa stawka wynosi $1, gra 10 graczy, 5 uczesniczy w rozdaniu, nikt nie przebił przed odsłonięciem flopa, więc w puli jest $5 – tyle możemy wygrać. Nasze dwie karty to Jh i Qs, flop odsłonił następujące karty Kh 10d 4s. Do straighta brakuje nam więc jakiegokolwiek asa lub jakiejkolwiek dziewiątki – mamy więc 8 outs, czyli osiem kart, które skompletują nasz układ. Jak wiemy z poprzedniego artykułu prawdopodobieństwo zobaczenia jednej z 8 brakujących kart na turn i river wynosi odpowiednio 17.02% i 17.39% albo skombinowane 31.35%. Gracz przed nami podbił o $1, kolejny gracz sprawdził za $1, dwóch graczy spasowało. W puli jest zatem $7, jak dorzucimy nasz $1 to bedzie $8, a nasz $1 reprezentuje 12.5% puli. Prawdopodobieństwo trafienia jednej z ośmiu kart które potrzebujemy jest 17.02% – w tym przypadku więc nasza wartość oczekiwana jest dodatnia i jak najbardziej powinniśmy zainwestować kolejne $1 aby pozostać w grze. Powiedzmy, że turn odsłania 2c. Na polu gry zostało 3 graczy, w puli jest $8, pierwszy gracz podnosi o $2, drugi pasuje. Czy powinniśmy zainwestować kolejne $2 aby zobaczyć river? Odpowiedź brzmi: tak. W puli jest $10, plus nasze ewentualne $2 to będzie $12. Nasze $2 to 16.66% z $12, a prawdopodobieństwo trafienia jednej z 8 potrzebnych nam kart wynosi $17.39%, wiec nadal więcej niż musimy zainwestować. Nawet jeśli nie trafimy jednej z tych kart tym razem, w długim okresie czasu strategia ta przyniesie nam zysk – będziemy od czasu do czasu przegrywać, co do tego nie ma wątpliwości, niemniej jednak będziemy wygrywać częściej niż przegrywać.

Drugi przykład:

Podstawowa stawka wynosi $1, gra 10 graczy, 5 uczesniczy w rozdaniu, nikt nie przebił przed odsłonięciem flopa, więc w puli jest $5 – tyle możemy wygrać. Nasze dwie karty to 8h i 8s, flop odsłonił następujące karty Kh Ad 10s. Jeśli więc jeden z czterech pozostałych graczy ma asa, króla lub dziesiątkę to już jesteśmy na przegranej pozycji. Żeby zacząć liczyć się w tym rozdaniu, potrzebujemy kolejną ósemkę, aby skompletować trójkę ósemek. Zostały więc nam dwie karty w talii – dwie pozostałe ósemki. Jak wiemy z poprzedniego artykułu prawdopodobieństwo zobaczenia jednej z 2 brakujących kart na turn i river wynosi odpowiednio 4.26% i 4.35% albo skombinowane 8.42%. Jeśli więc pierwszy gracz podniesie stawkę o $3, trzech kolejnych pasuje, co powinniśmy zrobić? W puli jest $8 plus ewentualne $3 od nas czyli $11, a nasze $3 to 27.27% puli. Odpowiedź brzmi – pas. Sprawdzenie i zainwestowanie kolejnych $3 w tym przypadku jest zbyt drogie, w porównaniu do prawdopodobieństwa skompletowania naszego układu. Inwestowanie dalszych pieniędzy w rozdania tego typu spowoduje że, owszem, od czasu do czasu uda się nam skompletować nasz układ i wygrać pulę, ale dużo częściej stracimy pieniądze. Ta strategia jest niekorzystna w długim okresie czasu.

Pochodną tej teorii jest teoria zakładanej wartości oczekiwanej (ang. implied pot odds), która do kalkulacji bierze pod uwagę również przyszłą wielkość puli (tzn. po turn i po zachowaniach innych graczy, którzy podejmują decyzje po nas). Te dwie teorie to jedne z fundamentów poprawnej gry w pokera, która w długim okresie czasu przyniesie dochód.

Be Sociable, Share!