Play Online Poker Graj w NAJLEPSZE Turnieje Pokerowe na Titan Poker Gif Banners

Typy graczy pokerowych

Author: admin

Każdy gracz z czasem wyrabia sobie swój własny, niepowtarzalny styl. Literatura pokerowa wyróżnia jednak cztery podstawowe typy graczy:

  • loose passive (LAP) – to zazwyczaj początkowi gracze, stosunkowo łatwi do ogrania. Charakteryzują się tym, że sprawdzają z prawie każdym układem kart początkowych, rzadko kiedy podbijając zakład. Mają wciąż nadzieję, że ich para czwórek trafi kolejną czwórkę i będą sprawdzać i dorzucać pieniądze do puli w nieskończoność, nieświadomi faktu że para zamieni sie w trójkę tylko raz na 12-13 razy. Wydaje im się że As i 4 nie w tym samym kolorze to fantastyczny układ kart. Oczywiście od czasu do czasu uda im się coś trafić, ale generalnie żetony kończą im się dość szybko, bo ciągle mają nadzieję trafić brakującą kartę do straighta. Blefowanie przeciwko takim graczom jest nieskuteczne, bo oni sprawdzą wszystko, nawet jeśli w kartach nie mają nic – trzeba ich naprawdę nastraszyć, np. wejściem all-in, żeby odłożyli karty. Najlepszą strategią postępowania jest systematyczne podbijanie po flopie, river i turn, tak żeby pomału pozbyli się swoich żetonów.
  • loose aggresive (LAG) – często zwany maniakiem. Gracz taki agresywnie podbija przed flopem i po flopie z jakąkolwiek parą kart – tym różni się od loose passive, który nawet jeśli wygra rozdanie, to w puli będzie niewielka kwota. LAG jeśli już trafi na mocny układ zazwyczaj podwaja, potraja lub …. traci wszystkie żetony. Przykładem takiego gracza jest Gus Hansen, znany pokerzysta i autor kilku ciekawych książek. Reakcja innych graczy na maniaka jest zazwyczaj następująca – przez pierwsze parę rozdań wszyscy będą pasować, nawet jeśli mają stosunkowo dobre karty. Po kilku rozdaniach ktoś w końcu traci cierpliwość i sprawdza zagranie all-in maniaka, który akurat w tym rozdaniu dostał parę Asów… LAG to bardzo ryzykowny styl gry, polecany jedynie osobom mającym duże zaplecze finansowe i spore doświadczenie – można w ten sposób szybko wygrać dużo pieniędzy, ale i dużo stracić. Siadając przy stole z maniakiem, najlepiej poczekać na solidny układ początkowy, typu para asów, króli lub A K w tym samym kolorze i sprawdzić jego wejście all-in. Będzie nieprzyjemnie zaskoczony, a my w większości przypadków podwoimy swój stack żetonów.
  • Tight passive – to gracz który wchodzi do rozgrywki tylko i wyłącznie z solidnymi kartami. Będzie cierpliwie pasował po kilkanaście rozdań z rzędu, ze względu na awersję do ryzyka. Jeśli widzisz gracza tight passive zabierającego się do gry, albo co gorsza sprawdzającego Twoje podbicie, lepiej miej porządny układ w ręku, inaczej możesz pożegnać się ze swoimi żetonami. Z drugiej jednak strony, gracz tight passive spasuje po solidnym podbiciu jeśli nie jest pewien, że ma absolutnie najlepszy układ – stosunkowo łatwo jest ich blefować, ale trzeba podbić bardzo solidnie, tak żeby nie opłacało im się sprawdzić zgodnie z teorią wartości oczekiwanej. Gracze pasujący do tego profilu często bardzo dobrze sobie radzą w grach o niższych stawkach, pełnych niedoświadczonych graczy.
  • Tight aggresive – to najbardziej doświadczony rodzaj gracza pokerowego. Gracz TAG będzie czekał na porządny układ kart po czym rozpocznie agresywne podbijanie przed i po flopie, pozbywając się graczy ze słabszymi układami i tych, którzy nie trafili nic na flopie. Najczęsciej wygrywa rozdanie przed river i najczęściej nie dochodzi do pokazania kart – gracz TAG mając w ręku przyzwoity układ będzie podbijał stawkę bez litości. Po dłuższym czasie przy jednym stoliku, po zbudowaniu image gracza TAG, często zaczyna bluffować. Ten typ gracza jest bardzo skuteczny w grach o wyższych stawkach – kiedy w grę wchodzą spore pieniądze, inni gracze zaczynają zwracać uwagę na rachunek prawdopodobieństwa i zazwyczaj pasują w warunkach negatywnej wartości oczekiwanej. Odwrotnie może być w grach o niższych stawkach – TAG będzie miał trudności z pozbyciem się graczy loose-passive, którzy w końcu trafią brakującą kartę do flusha czy straighta i wygrają rozdanie.

Dobrzy gracze często mieszają style gry, usiłując budować image gracza TAG, żeby za chwilę zmienić się w maniaka. Obserwuj uważnie grę, nawet jeśli nie bierzesz udziału w tym akurat rozdaniu i staraj się zidentyfikować styl gry poszczególnych oponentów. Jak uda Ci się trafić na porządny układ pre-flop, będziesz wiedział jak wykorzystać słabości każdego z powyższych graczy.

Be Sociable, Share!