Play Online Poker Graj w NAJLEPSZE Turnieje Pokerowe na Titan Poker Gif Banners

Zasady gry

Author: admin

Poker Texas Hold’em (teksański klincz) – najpopularniejsza na świecie odmiana pokera, w Polsce znana głównie jako odmiana sportowa. W rozgrywce może uczestniczyć od 2 do 10 graczy, używa się pełnej talii 52 kart (oczywiście bez jokerów). Karty są w czterech kolorach:

  • pik (spade)
  • karo (diamond)
  • trefl (clubs)
  • kier (hearts)

W literaturze pokerowej karty często zapisywane są przykładowo jako Ah czyli As hearts (kier), 7s to siódemka spades (pik), Tc to dziesiątka (ten) clubs (trefl) itp itd.

Jeden z graczy jest rozdającym (dealer), dwóch graczy siedzących po jego lewej stronie wkłada do puli wymuszone stawki w ciemno – tzw. ciemne. Pierwszy gracz na lewo od rozdającego wkłada małą ciemną (small blind), a drugi dużą ciemną (big blind). Najczęściej duża stawka jest dwa razy większa od małej, choć niekiedy są one równe. Następnie każdemu z graczy rozdaje się po dwie zakryte karty (ang. pocket cards lub hole cards), począwszy od pierwszego gracza na lewo od rozdającego zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Karty te mogą widzieć tylko ich “właściciele”. Następuje po tym pierwsza runda licytacji zaczynając od pierwszego gracza po lewej stronie od dużej ciemnej. Gracze mają trzy możliwości, mogą:

* spasować karty
* sprawdzić (do gry włożyć do puli równowartość dużej ciemnej, jeżeli nikt wcześniej nie podbił)
* podbić

Dodatkowo gracz na dużej ciemnej może czekać, jeżeli nikt przed nim nie podbił, ponieważ włożył on już do puli równowartość najwyższego zakładu.

Po tej rundzie licytacji, kiedy wszyscy włożyli taką samą ilość pieniędzy do puli (lub spasowali), na stół wykładany jest flop. Są to trzy karty wspólne (ang. community cards), których może użyć każdy z graczy. Następuje druga runda licytacji począwszy od pierwszego gracza na lewo od rozdającego. Jak poprzednio każdy gracz może czekać (jeżeli nikt wcześniej nie podbił), podbić/przebić lub sprawdzić (jeżeli ktoś podbił przed nim). Kiedy wszyscy aktywni gracze włożą taką samą ilość pieniędzy do puli na stół, wykładana jest czwarta karta – turn. Analogicznie rozpoczyna się kolejna runda licytacji, po której ostatnia, piąta karta (river) wykładana jest na stół. Rozpoczyna się ostatnia już runda licytacji, po której następuje wyłożenie kart. Gracze mogą użyć dowolnych 5 kart z 7 dostępnych (5 kart wspólnych i 2 karty własne), aby ułożyć najlepszy układ.

Pokazywanie kart rozpoczyna się od pierwszego gracza na lewo od rozdającego, jeżeli nikt nie podbił w ostatniej rundzie licytacji, lub od podbijającego, jeżeli został sprawdzony. Karty pokazuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najlepszy pięciokartowy układ wygrywa i zabiera pulę. Jeżeli został pokazany wygrywający układ, to następne osoby nie mają obowiązku pokazywania swoich kart.

Kolejność licytacji i struktura zakładów w ciemno zmienia się, gdy w grze pozostaje dwóch graczy (ang. heads up). Mała w ciemno przypada wtedy rozdającemu (dealerowi), natomiast duża w ciemno drugiemu graczowi. Ostatnia karta rozdawana jest dealerowi, jednak to on rozpoczyna licytację przed flopem. Po flopie dealer zagrywa jako ostatni już do końca rozdania.

RODZAJE GRY:

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje Hold’ema w zależności od limitów i struktury podbić w grze:

* Limit (lub Fixed Limit) – gracze mogą podbijać o z góry ustaloną stawkę i są ograniczeni liczbą podbić w jednej rundzie licytacji.
* Pot Limit – gracze mogą podbijać maksymalnie o tyle, ile aktualnie znajduje się w puli, nie ma ograniczenia co do liczby podbić podczas jednej rundy licytacji.
* No Limit – gracze mogą podbijać o wszystkie swoje żetony, nie ma tu górnego limitu podbicia ani ograniczenia co do liczby podbić podczas jednej rundy licytacji.

Powyższy tekst i zdjęcia pochodzą z serwisu Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Texas_Hold’em
Został skopiowany na podstawie Creative Commons Licence http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Be Sociable, Share!